Szupercellás zivatarok (új szemléltető meteogramjainkkal)

Fokozat: 

Egy Balti-tenger középpontú ciklon hidegfrontja alakítja a következő 24 óra időjárását. A hidegfront az esti órákban lép be az országba és hullámot vet, majd a meleg felsiklása miatt megtorpan az ország északi felében. A front előtt erőteljes meleg-nedves szállítószalag húzódik, tengelye várhatóan végig Magyarország felett húzódik a nap folyamán és éjjel is, ami biztosíthatja a nedvességet a konvekció számára. A fronthoz igen erős jet profil társul, azonban térségünk végig a jetmag jobb kilépő zónája alatt lesz, így ez a körülmény nem biztosítja a konvekcióhoz szükséges emelést. A zivatarokat napközben feltehetően a front előtti konvergenciák és a szállítószalag, éjszaka pedig már maga a front fogja triggerelni.

Az ECMWF nagyobb labilitással számol már 09 UTC-től, a magas (500 J/kg feletti) CAPE értékek végig a Sopron-Budapest-Debrecen vonaltól délre találhatók. Északkeleten az alacsonyabb harmatpontoknak (10-11 fok) köszönhetően hiányzik a labilitás a modellből, délkeleten viszont felmehet 14-15 fokra is. A 925 hPa-os nedvesség is ebben a sávban látszik megfelelőnek (70-80 %, 1000 hPa-on viszont csak 50-60 %). A kellő nedvesség hiánya az, ami több helyen gátat vethet a folyamatoknak, továbbá az ECMWF 50-60 J/kg-os konvektív tiltást is prognosztizál. Kérdés, hogy ha valóban fennáll ez a lefogás, akkor van-e olyan mechanizmus, ami ezt képes áttörni. Ami az emelést illeti, egyes modellek már 09 UTC-re határozott konvergenciát jósolnak az ország középső részére és a délkeleti részére, és a délutáni órákban továbbra is az ország középső részein várható konvergencia kialakulása a talaj közelében, illetve 925 hPa-on és 850 hPa-on, estétől északkelet felől pedig már maga a hullámzó front biztosítja a mély összeáramlást. Az emelés és a labilitás, a szállítószalag tengelye valamint a talaj közeli nedvesség egymáshoz viszonyított helyzete alapján az ország középső sávjában (Budapest-Debrecentől délre) és délkeleten van esély a konvekció beindulására.Meteogramok:

http://www.szupercella.hu/2319821/gfs00_Budapest.gif

http://www.szupercella.hu/2319821/gfs00_Gyor.gif

http://www.szupercella.hu/2319821/gfs00_Gardony.gif

A szélnyírás 0-6 km-en igen jelentős, várhatóan 15-20 m/s lesz a kérdéses terület felett, így adottak a feltételek a gyenge evolúciós multicellásodás mellett szupercellák kifejlődéséhez. A 150-200 m2/s2-os 0-3km-es helikalitási értékek, a konvergenciák mentén a megfelelő szélfordulás a magassággal lehetőséget ad hosszabb életű szupercellák kifejlődésére is. A kiszáradás leginkább a már felvázolt sávtól délre lesz jellemző (deltathetaE 10-14 fok)

http://www.szupercella.hu/2319821/gfs00_Pecs.gif

, így a száraz terület határán kialakuló cellákban igen erős kifutószelek (90 km/h felett) alakulhatnak ki az egyes cellákból. Szintén a kiszáradás okán illetve a jelentős szélnyírás miatt a kihulló jégszemek átmérője könnyen meghaladhatja a 2 cm-t. Tornádó esélye nem túl nagy a labilis területekre számolt magas felhőalap következtében.

Az esti óráktól kezdve, főleg az éjszaka első felében a konvekció emelt jelleget ölthet a szállítószalagon, az emelést a térségben veszteglő front konvergenciája biztosíthatja több szinten (talaj, 925 hPa). A légkör addigra átnedvesedhet, amit a 28-30 mm-es kihullható víz értékek is jeleznek, továbbá a cellák mozgása is a konvergencia vonal mentén mozoghatnak, így az éjszakai konvekcióból helyenként nagy mennyiségű csapadék hullhat. Tehát az éjszaka folyamán a felhőszakadások (30-50 mm rövid idő alatt) lehetnek a fő veszélyforrások.  

Összefoglalva:
A nap folyamán erős multicellás és szupercellás konvekcióra lehet számítani, mostantól kezdve a Sopron-Budapest-Debrecen sávban, illetve attól némileg délre, illetve a délkeleti országrészben. Ez a sáv a nap folyamán kissé délebbre helyeződhet. A legfőbb veszélyek a nagyméretű jégszemek (2-5 cm jég), a heves kifutószelek (90-120 km/h), lokális felhőszakadások. Az éjszakai órákban emelt konvekcióval további zivatarok várhatók az országben, ekkor a nagy kihullható vízmennyiség miatt a felhőszakadások jelentik az elsődleges rizikót.

Írta: KaLman, meteorman

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat