Heves események az ország K-i felében

Fokozat: 

érvényes: 2010. május 6., 08 UTC - 2010. május 7., 07 UTC

 

Makroszinoptikus helyzet:
A tőlünk délnyugatra elhelyezkedő mediterrán ciklon hidegfrontja alakítja a következő 24 óra időjárását. A front 06 UTC-kor a délnyugati határainknál tartózkodik, és a nap folyamán folyamatosan halad kelet felé. A front mögött stabilizálódik és kiszárad a légkör, míg a front előterében a magassági hidegadvekció és a 850-es melegnyelv (szállítószalag) egymáshoz viszonyított helyzete megfelelően labilis környezetet teremt heves konvekció kialakulásához.

A front 09 UTC-kor hozzávetőlegesen a Dunántúl keleti felében fog tartózkodni, miközben az előterében fokozatosan halmozódik fel a talaj alapú labilitás (ECMWF 500 J/kg, GFS-ben ennél lényegesen több, 900-1000 J/kg), 25-30 J/kg-os konvektív gátlással. Erre az időszakra a modellek talajközeli szinteken konvergenciát számolnak a délkelet-magyarországi, illetve az északkelet-magyarországi régió fölé. 12 UTC-re, ahogy a front halad kelet felé, a konvergencia, illetve a nagyobb labilitás már a Tiszántúlra korlátozódik, labilitás ekkor már az ECM-ben 700 J/kg körül (GFS-ben 1000 J/kg felett). 15 UTC-kor a konfiguráció hasonlóan fest, vélhetően a front lelassuló mozgásának köszönhetően. A konvergenciából adódó emeléshez emellett még - főleg 09 és 12 UTC-kor - némi örvényesség advekció is társul középszinteken, továbbá 250 illetve 300 hPa-on divergens mező a jetprofilnak köszönhetően. Tehát úgy tűnik, hogy megfelelő emelés áll rendelkezésre a CIN meghaladására és a felhalmozódott labilitás kiváltására. Mindazonáltal a délelőtti órákban a légkör elég száraznak tűnik, 12 UTC-től kezdődik jelentősebb nedvesedés az alsó szinteken, és vélhetően ekkortól indul be az MNSZ is. Délkeleten a kora délutáni órákban beindulhat a konvekció.

A 0-6 km-es szélnyírás a labilis terület keleti fele fölött haladja meg várhatóan a 15 m/s-ot, másutt 12-15 m/s közötti szélnyírásra kell számítani, így a konvekció jellegét tekintve erősen szerveződött multicellás, illetve főként a Tiszántúlon, az ország DK-i részén szupercellás lehetséges. Hozzá kell tenni, hogy a helikalitás mértéke a teljes területet nézve elenyésző, a Viharsarokban számol a GFS 125-150 m2/s2-es értékeket, úgyhogy a kialakuló cellák élettartama kérdéses.

A kapcsolódó heves események a következők lehetnek:
- szélvihar: jelentős középszintű kiszáradás következtében (90 km/h felett), főként a déli megyékben
- jégeső: szupercellás konvekcióhoz kötődően (2 cm v. annál nagyobb) és az optimális 0 fokos nedves hőmérséklet magassága miatt (2500 m körül vagy alatta), illetve a középszintek kiszáradása miatt
- tornádó: a megfelelően alacsony felhőalap, a 0-1 km-es szélnyírás illetve helikalitás értékei leginkább az északkeleti térségben adnak erre némi esélyt, de itt sem markánsak, máshol még kevésbé kifejezettek
- lokális felhőszakadások

Összefoglalva:
A déli óráktól zivatarok kialakulása várható, elsősorban az ország keleti harmadában, amelyek közül jó néhány el fogja érni a heves fokozatot. A zivatarok többségükben erős multicellásnak várhatóak, bár a Tiszántúlon szupercellák is kialakulhatnak, ugyanakkor élettartamuk kérdéses. A kapcsolódó heves események leginkább szélvihart, illetve jégesőt jelentenek, de tornádó kialakulását sem lehet kizárni. A jelenlegi állás szerint éjszakára a front lelassul, valamint hullámot vet, és a MNSZ markánsan aktivizálja magát. Emellett a 250-400 hPa közötti szinteken roppant erős divergencia jelenik meg délkeleten, erős háttéremelésre utalva. A légkör éjszaka is labilis lesz a keleti (és a középső) országrészben, zivatarok éjjel is várhatóak, akkor viszont már a lokálisan jelentős csapadék lehet az elsődleges veszélyforrás.

írta: Kuli, Storman

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat