Az előrejelzést készítette: Tiszavölgyi Dávid
Vasárnap az időjárásunk egy hullámzó frontrendszer alakítja. A front előterében a nyugati, északnyugati országrészbe egy MNSZ hatására még meleg, nedves levegő érkezik, mely megfelelő táptalajt nyújthat a záporok, zivatarok számára. Habár a várható heves események kisebb területet érinthetnek, de kisebb eséllyel szignifikáns heves esemény és akár tornádó is előfordulhat, illetve villámárvíz potenciál is fennáll, 2-es fokozatú előrejelzést adunk ki.
Részletezve:
A fenti elrendeződés kedvez majd a labilis légtömegnek (ECMWF MUCAPE: 1800-2500 J/kg, GFS visszafogottabb: 1600-2200 J/kg, Thompson index mindkét modell esetében ~40 fok körüli vagy kicsivel afeletti, valamint ezekhez -3 -5 °C körüli Lifted index is tartozik). Az érdemi konvekció várhatóan a késő délutáni órákban kezdődik a nyugati, északnyugati részeken, amikor több kényszerhatás is segíti majd a zivatarok képződését: markáns konvergencia, több szinten megfigyelhető örvényesség advekció, valamint magassági divergencia is. A 0-6 km szélnyírási értékek is eleinte itt lesznek a legjobbak, 20-25 m/s körüli értékeket várnak a modellek. Viszont ennek nagy része leginkább a 0-3 km-es rétegben realizálódik majd, ezért a konvekció jellege elsősorban erős multicellás, illetve szupercellás lesz. A zivatarok várhatóan hamar rendszerbe szerveződhetnek (ezt a már említett kényszerhatások mellett a magas, 42-46 mm körüli kihullható víz is segítheti, mely egyben táptalaj is a felhőszakadások számára). A helikalitás kifejezetten kedvező lesz, az ECM és GFS szerint is 250-350 m2/s2 körüli, néhol lokálisan e felett is, melyhez a határ közelében 8-12-es SCP index is társul, mely az idő előrehaladtával egyre inkább országon belül is megfigyelhető lesz, elsősorban a Dunántúlon, kiemelten az északabbi felén. A fentiek, valamint a 2,5 km-es nyírási vektor (mely a rendszerre közel merőleges lesz) viszonylag hosszú élettartamot vetít előre elsősorban az északi megyékben. A zivatarok az esti órákban keletebbre helyeződve fokozatosan gyengülnek, de várhatóan nem szűnnek meg teljesen.
Veszélyforrások:
Jégeső: Szupercellákhoz kapcsolódóan északnyugaton, illetve délebbre a nedves légtömeg határán (kb. a Szombathely-Veszprém vonalon) nem zárható ki szignifikáns (~5 cm) jégméret.
Szél: A kialakult MKR vezető élén, valamint szupercellák esetében előfordulhatnak 90 km/h-t meghaladó széllökések.
Tornádó: Az esti órákban az északnyugati, északi megyékben a viszonylag alacsony LCL, valamint a nagy 0-1 km szélnyírás (15 m/s) és az ehhez társuló magas 0-1 helikalitás (200-250, az északnyugati határnál néhol ez feletti értékek is felbukkannak az ECM-en), valamint erős szélfordulás az alsóbb szinteken támogatja mezociklonális tornádó létrejöttét is.
Felhőszakadás: Bár a cellamozgás nem kifejezetten lassú, de a környéken az elmúlt napokban lehullott csapadékmennyiség okán (telített a talaj és a folyók, patakok), továbbá a magas kihullható víz, valamint az egy adott pont felett ismétlődően áthaladó zivatarok már kisebb csapadékmennyiség esetén is okozhatnak az arra alkalmas terepviszonyoknál villámárvizet.
We issued a Category 2 forecast as severe thunderstorms and supercells are possible on the NW parts of Hungary in the afternoon hours, which can cause hail (mainly 2-4 cm, but locally 5+ cm also can't be ruled out), strong wind gusts (~80-90 km/h) and large amount of precipitation within a short time (with flash flood potential). There is also some chance for mesocyclonic tornado(es).