Vonalba rendezett zivatarok, várhatóan heves eseménnyel

Fokozat: 

 

A mediterrán térségben középszinteken egy lefűződött magassági hidegörvény helyezkedik el, amely holnap reggelig kis mértékben kelet felé helyeződik. Az örvény előoldalán térségünk felett közép szinteken gyenge meleg, ill. gyenge hideg advekciós időszakok váltogathatják egymást, majd a késő esti, éjszakai óráktól nyugat felől jelentős hideg advekció indul meg ezen szinteken.

Tőlünk északra továbbra is egy több középpontú ciklonrendszer, valamint a Földközi-tenger nyugati medencéjében egy mély ciklon található, és az ezekhez kapcsolódó frontrendszer kvázi-stacionárius szakasza tőlünk északnyugatra fog húzódni. A frontrendszer hidegfrontja a holnapi nap halad át felettünk. Hazánk így tehát továbbra is előoldalon, a melegszektorban helyezkedik el. A frontrendszer előtt az alsó szinteken északnyugaton ma is kisebb hideg advekció zajlott le, amelyet az ott megélénkült szélt és az alacsonyabb harmatpontok is jeleznek. Ez a szélirányfordulásból származó felszín közeli konvergencia végig jelen lesz az északnyugati országrészben, amelynek valószínűleg szerepe lesz a konvekció alakításában. A napok óta eddig csak a keleti határaink közelébe húzódó meleg, nedves szállítószalag egyik főága, a nap folyamán várhatóan nyugatabbra helyeződik és délkeletről-északnyugatra kanyarodva jelen lesz térségünkben. A modellek előrejelzése szerint a délutáni órákban időben ugyan kissé bizonytalan módon, de egy (valamelyik modellben kettő) erős vonalas szerkezetű pozitív örvényesség advekciós maximum várható, délnyugatról-északkelet felé haladva, amely így elmetszi majd a szállítószalag tengelyét, továbbá átfedésbe kerül a 0-3 km-en is nedves, ill. a részben a szállítószalaggal összefüggő labilis területekkel (MLCAPE: 300-600 J/kg). Továbbá a viszonylag jelentős déli, délnyugati irányultságú 0-2.5 km-es szélvektorokkal együtt a kialakuló zivatarok instabilitási vonalat alkothatnak. Nagyobb valószínűséggel a Dunántúlon és északon 0-6 km-es szélnyírás 15-20 m/s között várható. A Dunántúlon a 0-3 km-es helikalitás értékek is jelentősek (100-300 m2/s2), az LCL magassága is általában alacsonyan várható (800-1200 m).

 

Összefoglalva:

A délutáni, kora esti órákban délnyugatról-északkeletfelé terjedően - a nagytérségű folyamatoknak köszönhetően - kellő labilitás reményében (ez azért lehetne több), vonalba rendezett zivatarok alakulhatnak ki. Amelyen belül nagyobb valószínűséggel az ország északi felében szupercellás zivatar is lehet. A Dunántúl északi, nyugati felében mezociklonális tornádónak is meg van a lehetősége, de a 0-1 km-es szélnyírás, ill. maga a labilitás ehhez meglehetősen mérsékelt. Magához a vonalhoz szélvihar, jégeső és felhőszakadás is társulhat. Utóbbi a magas kihullható víz (30 mm körüli), a viszonylag lassú cella áthelyeződés (30-40 km/h) és a szállítószalag jelenléte miatt. Az éjszakai órákban a magasban beinduló erőteljes hideg advekciónak köszönhetően további zivatarok várhatóak, a Dunántúl egy-egy heves esemény is benne van a pakliban (jégesővel, ill. esetleges heves kategória környéki szélviharral).

 

Maga a helyzet jó, de a mérsékelten nagy labilitás miatt 1-es kategóriát adunk rá.  

 

Írta: Anarki, meteorman

 

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat