Érvényes: 2010. 04. 05. 11:15 HTL - 2010. 04. 05. 22:00 HTL
Hazánk időjárását egy kelet felé haladó magassági teknő határozza meg, ami közép- és magasszinten jól analizálható a relatív topográfiás térképek segítségével. Az ilyen képződmények velejárója, hogy jó feltételeket nyújtanak konvekció kialakulására, mert magasabb szinteken hidegadvekcióval járnak. Ezzel párhuzamosan alacsonyszinten még előfordulhat melegadvekció, ami a vertikális hőmérsékleti gradiens kiéleződéséhez vezet. Ez történik most hazánk felett is.
A műholdképek alapján a Duna-Tisza Közén fokozatosan szakadozik a felhőzet, és a modellek alapján délkeleten folytatódni fog ez a folyamat. Ez fontos tényezőnek számít, mert így érvényesül a besugárzás, aminek következtében erős felmelegedés kezdődik alacsonyszinten. Különböző modellekben változó értékű CAPE index látszik, de nagy egyetértésben a délkeleti országrészben vannak meg a megfelelő értékek.
Talajszinten egy sekély mediterrán ciklon hatása alatt vagyunk, amely a nap folyamán középpontjával várhatóan érinteni fogja a délkeleti országrészt. Ezzel nagytérségű emelés is érvényesülni fog összeáramlás formájában.
Ami a 0-6 km-es szélnyírást illeti, nem igazán lesz megfelelő átfedésben a labilitás növekedésével, így heves zivataroknak igen kicsi az esélye. A 0-1 km-s szélnyírás viszont kedvez a gyenge multicellás konvekciónak, ami a lassú cellaáthelyeződéssel együtt kedvez a rövid idő alatt lehulló jelentős csapadéknak.
Délkeleten nincs kizárva nem mezociklonális tuba, illetve tornádó kialakulása sem a késő délutáni órákig. A GFS alapján minden paraméter megfelelő értéket vesz fel (örvényesség, alacsony LCL szint, talajról induló konvekció, összeáramlás), késő délutántól viszont megszünnek a kedvező feltételek.
Komoly (2 cm-t meghaladó) jégesőre és 90 km/h-t meghaladó széllökésekre nem kell számítani, de intenzív záporok, zivatarok környezetében átmenetileg előfordulhat erős széllökés.
Írta: Anarki