érvényes: 2009. dec. 25. 10:30 UTC - 2009. dec. 26. 08:00 UTC
Téli hónapokban ritkán adódik olyan kedvezõ helyzet heves zivatarok kialakulására, mint a mai napon. Jelenleg egy K felé haladó ciklon melegszektorában vagyunk, melyben a december végi idõponthoz képest szokatlanul magas 2m-es hõmérséklet alakul ki. Az ország NY-i és középsõ részében a felhõzet is nagyrészt feloszlott, így a napsütés is tud érvényesülni. D-i területeinken akár 18-19 C-fok is lehet. Emellé nedves alacsony szintû légállapot társul, ami labilis viszonyokat teremt. Ha a 800-900 J/kg-os WRF SBCAPE még némileg túlbecsültnek tûnik, akkor is elegendõ lehet konvektív cellák, zivatarok kialakulásához. A délután ÉNY felõl benyomuló hidegfront megfelelõ triggerként szolgál a konvekcióhoz, de annak elõterében már kisebb eséllyel pattanhatnak ki cellák. A zivatarok megjelenését a jelenlévõ - bár nem túl erõs - záróréteg korlátozhatja, ill. a 0-2.5 km-es szélnyírási vektorok irányultsága sem ideális.
A szélnyírási viszonyok egyértelmûen támogatják a heves zivatar, akár szupercella létrejöttét, 20-25 m/s-os 0-6 km-es és 10-20 m/s-os 0-1 km-es szélnyírás ehhez optimális, feltehetõen a labilitás elég erõs lesz ahhoz, hogy a szélnyírás ne szaggassa darabokra a meginduló feláramlásokat. A legtöbb helyen a 0-3 km-es zivatarhoz képesti helikalitás is 100-150 m2/s2 fölött lesz.
Összességében elmondható, hogy - a téli konvektív helyzet hagyományosan nehéz kiszámíthatósága ellenére - heves konvekció is elõfordulhat hazánkban, még ha nem is nagy számban. Ennek jellege szupercellás és/vagy a hidegfront mentén vonalba rendezõdött tevékenység lehet. Leginkább szélviharra, ill. jégesõre lehet számítani, de szupercellás konvekció mellett az igen alacsony felhõalap nagy alacsony szintû szélnyírással párosulva felveti egy tornádó kialakulásának lehetõségét is. A helikalitási viszonyok azonban már nem mutatnak ehhez annyira kedvezõ képet, és nagyon nagy talajközeli labilitás sem várható.
Mindenesetre a Dunántúl D-i felében, ill. a Duna-Tisza-köze D-i részén fordulhat elõ legnagyobb eséllyel heves esemény. Itt - éppen az ország legmelegebb részén - a hidegfront D-i szakasza belassul a délutáni, esti órákban, a magasban viszont elõresiet a hideg levegõ, így a fokozódó labilitás és a megváltozó áramlási viszonyok leginkább ebben a térségben biztosítják a feltételeket. Amennyiben a hidegfront a GFS/WRF-hez képest egy picit késik (ALADIN, MM5), a Dunántúl NY-i része is jobban érintett lehet.
írta: Storman