Érvényesség ideje: 2008.05.23 12:00 - 2008.05.24. 08:00
A mai konvektív idõjárási helyzetet, a tegnapihoz hasonlóan, ismét egy közel stacionárius konvergencia vonal mentén fejlõdõ zivatarok jellemzik. A vonal hozzávetõlegesen a viharsarok és a Mátra-Bükk vonalában várható. A tegnapiakhoz képest, azonban ezen összeáramlási sáv diffúzabb, környezetében kisebb a horizontális a szélnyírás, a kisebb szélfordulások és a vonal két oldalán fújó kisebb szélsebességeknek köszönhetõen. A modellek labilitási értékei és a pszeudo-felszállások alapján a vonal mentén hozzávetõlegesen 500-600 J/kg CAPE áll rendelkezésre, aminek egy számottevõ hányada az alsó 3 km-re korlátozódik, illetve hozzávetõlegesen a 850 hPa-os és 750 hPa-os szint között erõteljesebb hûlés mutatkozik, ami a CAPE-et némileg kövéríti. A felszíni harmatpont és hõmérséklet elõrejelzések alapján a leglabilisabb rész fõként az Északi-Középhegységben illetve annak elõterében metsz össze a tartós konvergenciával.
A tegnapiakhoz képest, mind a 0-3 km-es Cape is nagyobb, ill. az alsó 500 méter hõmérsékleti gradiens is 2 fokkal nagyobb (tegnap 10, ma 12). Ezen alacsonyszinti labilitási értékek elegendõek lehetnének nem-mezociklonális tornádó kialakulásához, azonban a gyengébb alacsonyszintû horizontális szélnyírás csökkenti annak esélyét, hogy ezek több helyen elfordulhassanak.
A kis átlagszélsebességeknek köszönhetõen a cellák tartósan a konvergencia vonal környezetében maradhatnak.
Általánosságban elmondható, hogy a fentiekre a legnagyobb esély a vonalon kialakuló intenzívebb zivatarok környezetében van (amelyek környezetében felhõszakadás és viharos kifutószél is lehet). Ezeken a helyeken tuba, illetve F0-s nem mezociklonális tornádó kialakulását sem lehet teljesen kizárni.
Az események nem túl heves és markáns jellege miatt azonban készültséget várhatóan nem adunk ki ezekre a területekre. A konvektív elõrejelzést gyenge 1-es kategóriájúba soroljuk.
Írta: Meteorman + Storman + Kuli