nálását.
1. A tornádó definíciója, általános jellemzése
1. kép: Tipikus tornádó struktúrák |
2. kép: Tornádók változó karakterisztikával rendelkezo kondenzációs tölcsérrel, 2004. május 12. Attica közelében fent bal oldal, fent jobb oldalon egy 2004. június 10-i DNY nebraskai tornádó, középen balra és jobbra Binger közeli 1981. május 22-i tornádó melynél az örvényt por/homok takarja, 1989. május 13. (Hodges) disszipálódó stádium, amikor a tölcsér egy keskeny, kötélszeru formát ölt (alsó két kép). Fotó: Howard B. Bluestein |
A szél sebessége a tornádókban 20 m/s-tól 140 m/s-ig terjedhet, bár általában azzal kapcsolatban nincs egyetértés, hogy mi a sebességkritérium alsó határa. A tornádó haladási sebessége fontos, mert ennek segítségével meghatározható az alsó sebességhatár: egy gyorsan mozgó (pl. 20 m/s) igen gyenge örvény (pl. az érinto irányú szélsebesség az örvényben csak 20 m/s) is okozhat szignifikáns kárt azon az oldalon, ahol a földfelszínhez viszonyított szél a legnagyobb.
a) Fotó: Howard B. Bluestein |
b) Fotó: Howard B. Bluestein |
c) Fotó: Howard B. Bluestein |
d) |
3. kép: a) és b) - példák olyan tornádókra, ahol vizuálisan nincs kapcsolat a felhovel; c) és d) - példák csapadékba burkolt tornádókra |
4. kép: Példa ugyanazon szupercellán belül létrejövo ciklonálisan (fent jobbra) és anticiklonálisan (fent balra) örvénylo tornádóra 2006. április 24-én El Reno (Oklahoma) közelében. A szaggatott fehér vonal jelöli az RFD gust frontjának hozzávetoleges helyzetét a felhoalapnál. Fotó: Howard B. Bluestein |
Egyes tornádók további kisebb skálájú (szubtornádó-skála) örvényeket tartalmazhatnak, melyek a tornádó tengelye körül mozognak (5.kép). Ezeket a híres tornádó-kutató, Ted Fujita szívótölcséreknek, szatelit vagy másodlagos örvényeknek nevezte el. Az ilyennel rendelkezo tornádókat ún. többörvényes tornádóknak (multiple-vortex) hívjuk. Úgy tunik, hogy ezen másodlagos örvények a felelosek a lokálisan jelentkezo rendkívüli pusztításért és a károk térbeli változékonyságáért. T. Fujita elsoként mutatott rá, hogy nyílt terepen (építményektol, erdoktol mentes) ezek az örvények egy ciklonálisan elrendezodo kárnyomot hagynak maguk után, miközben a tornádó fo tengelye körül mozognak (6. kép), részben körbetáncolják azt, majd disszipálódnak. További jellemzojük a szívótölcséreknek, hogy az örvénycso tengelye kifelé hajlik a magassággal, a tornádó tengelyéhez képest.
5. kép: Példa többörvényes tornádóra |
|
6. kép: Közeli felvételek szívótölcsérekrol (1999. május 3. Verden Oklahoma, fotó: Howard B. Bluestein). Jobb oldalt - többörvényes tornádó jellegzetes felszíni kárnyoma a levegobol (1960. Ted Fujita)
|
Amikor egy örvénylo légoszlop egy kondenzációs tölcsérfelhoként láthatóvá válik és nincs kapcsolatban a felszínnel, akkor azt mezociklonális tubának nevezzük. Sokszor azonban nehéz eldönteni, hogy mezociklonális tubáról vagy tornádóról beszélünk, ha a talaj menti örvénylés nem elég eros ahhoz és/vagy a felszíni viszonyok korlátozzák, hogy látható törmelék kerüljön a magasba.
Tornádókat már számos eltéro orográfiai tulajdonsággal rendelkezo terület felett megfigyeltek. A más és más térszíneken fellépo súrlódási viszonyokból adódó légköri inhomogenitás eltéro módon befolyásolhatja egy tornádó tulajdonságait. Ilyen lehet például a tornádó mozgásában esetlegesen fellépo imbolygás, illetve egyéb a helyi szélnyírási viszonyokban bekövetkezo változások (hol erosebb, hol gyengébb) melyek egyaránt csökkenthetik vagy növelhetik egy tornádó kialakulását, intenzitását.
2. Tornádóklimatológia
Tornádók a Föld bármely kontinensén létrejöhetnek, kivéve az Antarktiszon. A jelenség kialakulásához a legkedvezobb körülményeket az USA középnyugati területein találhatjuk meg (Tornádó-folyosó - lásd 1. ábra), melyekhez a térség földrajzi adottságai nagyban hozzájárulnak. Az ország nyugati harmadát (nagyjából 2000 km szélesen elterülo) hegyvidék uralja, ahol a legmagasabb csúcsok (a Sziklás-hegységben) 4000 m fölé nyúlnak. A domborzat kelet felé nem hirtelen, hanem fokozatosan megy át alföldi síkságba, a közbenso, nyugati részén hozzávetolegesen 1000 m magas, kelet felé fokozatosan lejto „fennsíkot” nevezzük Prérinek (angolul „Great Plains”), ezen terül el a Tornádó-folyosó.
1. ábra: Az USA-beli Tornádó-folyosó elhelyezkedése |
2. ábra: Tipikus szinoptikus helyzet a Tornádó-folyosó felett (1 - hideg levego áramlása a magasban nyugat felol, 2 - markáns jet stream a magassági tekno peremén, 3 - száraz meleg levego délnyugatias irányból, 4 - alacsonyszintu nedvesség- és hotranszport a Mexikói-öböl térségébol) |
3. ábra: A tornádók elofordulásának kedvezo napok éves gyakorisága (Brooks et al. 2003.) |
3. Tornádók életciklusa és külso megjelenésük
A következokben tekintsük át a tornádók kifejlodésének vizuális jegyeit, a kezdeti fejlodo stádiumtól az örvény leépüléséig.
Fejlodo stádium
-
eleinte a szupercella fo feláramlásánál egy kerekded csapadékmentes felhoalapot figyelhetünk meg, mely a mezociklon jelenlétére utal (lásd 7b kép).
-
a kifejlodo falfelho ill. a körülötte magasabb szinten elhelyezkedo felhoalap erosödo rotációja, ami az alacsonyszintu örvénylés fokozódását jelenti (lásd 7c kép).
-
az RFD területén kialakul egy világosabb csapadékmentes terület, az úgynevezett tiszta rés (lásd 7c és 7d kép).
-
a folyamat innentol kétféle képpen alakulhat: vagy folytatódik a fokozódó örvénylés vagy az RFD túl korán alávágja a feláramlást.
-
az örvénylés további erosödésével a falfelho alapjánál megjelenik a kondenzációs tölcsérfelho (lásd 7d kép).
-
a folyamat a felszíni rotáció megjelenésével, majd fokozatos erosödésével folytatódik, miközben a tölcsérfelho keresztmetszete növekszik.
a) A szupercella felülnézeti sematikus képe a tornádó fejlodo stádiumában, a kék vonalak a leáramlásokhoz tartozó frontvonalakat jelölik, a nyilak a jellemzo áramlási képet festik meg, a zöld terület a csapadék területét mutatja, a kék folt a hátoldali leáramlás régióját |
b) A mezociklonhoz tartozó jellegzetes lencseformájú felhoalakzat |
c) A falfelho megjelenése és erosödo rotációja, a tiszta rés (nyíllal jelölt terület) megjelenése. Fotó: Alan Moller |
d) A tölcsérfelho és tiszta rés (nyíllal jelölt terület) megjelenése. Fotó: Mike Umscheid |
7. kép: A fejlodo stádiumú tornádó jellegzetességei és kísérojelenségei |
Érett stádium
-
a tornádó teljes életciklusa alatt ez a legveszélyesebb szakasz, mely során az örvény a legerosebb intenzitását mutatja.
-
a tölcsérfelho tengelye gyakran vertikális pozíciót vesz fel (lásd 8b és 8c kép) és nem feltétlenül éri el a felszínt (lásd 8c kép).
-
az RFD/clear slot (tiszta rés) eloször a déli, majd a keleti irányból fokozatosan körbetekeredik a falfelho körül, mely során a tornádót tápláló meleg, nedves levego beáramlást gyengítheti, alávághatja.
-
a hátoldali kifutó front egyre inkább kidudorodik (patkó alakot ölt - lásd 8a kép), miközben a falfelho és tornádó ennek a végén foglal helyet, az okklúziós régióban.
-
amennyiben az RFD kello képpen meleg és nedves, azaz "meleg RFD-rol" beszélünk (a csapadék párolgása következtében kialakuló hoveszteség ellenére is csak mérsékelt a homérsékleti deficit), akkor ez a tornádó élettartama szempontjából kedvezoen hathat (kevésbé vághatja alá a feláramlást).
a) A szupercella felülnézeti sematikus képe a tornádó érett stádiumában, a kék vonalak a leáramlásokhoz tartozó frontvonalakat jelölik, a nyilak a jellemzo áramlási képet festik meg, a piros háromszög a tornádó helyét mutatja, a zöld terület a csapadék területét mutatja.
|
b) Tornádó a kifejlett stádiumban |
c) Kifejlett stádiumú tornádó |
d) Kifejlett ék alakú tornádó |
8. kép: Az érett stádiumú tornádó jellegzetességei |
Leépülo stádium
-
az RFD teljesen körbeöleli a tornádót és a huvös levego alávágja a feláramlást (lásd 9a kép).
-
a tölcsérfelho összeroskad, kibillen a tengelyébol és egy torzult kígyózó formát vesz fel. Ekkor a tornádó az úgynevezett "kötél stádiumba" kerül (lásd 9b, 9c és 9d kép).
-
az örvény még ekkor is veszélyes marad, bár ereje és kiterjedése már közel sem olyan, mint az érett stádiumban.
-
azonban a nagyobb tornádóknál elofordulhat, hogy a "kötél stádiumon" nem esnek át.
-
a disszipálódó tornádótól néhány km-re keletre a falfelho ismét regenerálódhat és a folyamat újra indulhat.
a) A szupercella felülnézeti sematikus képe a tornádó leépülo stádiumában, a kék vonalak a leáramlásokhoz tartozó frontvonalakat jelölik, a zöld terület a csapadék területét mutatja, a nyilak a jellemzo áramlási képet festik meg, a piros, vékony háromszög a kötél fázisú tornádó helyét mutatja, a szürke pötty az okklúziós pontot
|
b) Kötél fázisú tornádó a leépülo stádiumban |
c) Kötél fázisú tornádó a tiszta résben. d) Különösen csavarodó kötél fázisú tornádó Fotó: Mike Umscheid, KCBD-TV
|
|
9. kép: A leépülo stádiumú tornádó jellegzetességei |
a) |
b) |
10. kép: További példák érdekesen megcsavarodott tornádókra a leépülo stádiumban, miközben a kondenzációs tölcsér felso szakasza fokozatosan elhal. Fotó: Howard B. Bluestein |
Tornádó vagy valami más?
- fractus felhoformációk: ezek általában az intenzív csapadékhullás következtében létrejött, tépett struktúrájú felhofoszlányok, melyek megvastagodva tornádószeru alakot vehetnek fel. (11a kép)
- csapadéksáv: zivatarok intenzív, határozott kontúrú csapadéksávja is emlékeztethet tornádóra. (12a kép)
- farokfelho: általában szupercellás zivataroknál fordul elo, és a feláramlás által történo eroteljes szívást jelzi. Ilyen esetekben a csapadékos terület felol is megindul a levego áramlása a feláramlás és a mezociklon területe felé, aminek hatására a vízgoz kicsapódása azonnal végbemegy, ez pedig létrehozza a jellegzetes farok formájú lhoalakot. (11c kép)
- gustnadó: ez a fajta forgószél a zivatarok kifutószélfrontja mentén jelenik meg, annak a perdületét hasznosítja. Bár gustnadók vizuálisan nagyon hasonlítanak a tornádóhoz, világos megkülönbözteto jegyük lehet, hogy nem a felhobol nyúlnak alá, hanem a talajról építkeznek felfelé egy szélrohamvonal mentén.
- füst: a zivatar beszívása esetenként nem csak a csapadékos területre, hanem a felszíni törmelékre vagy gyárkéményre is kiterjed. A függolegesen felszívódó anyagot pedig tévesen tornádónak ítélhetjük. (12b és 12d kép)
- adótorony
- gabonasiló
- Tisztán látom?
- A megfigyelt jelenség egy vertikális tengely körül örvénylik?
- A jelenség a zivatar felhoalapjához kapcsolódik?
- A jelenség a zivatarcella azon részén helyezkedik el, ahol a tornádók jellemzoen megjelennek? (pl. a cella hátsó oldalán a fo feláramlás régiójában, azaz a mezociklon legintenzívebben örvénylo részében)
- Ha úgy tunik, hogy egy tornádóról van szó, akkor képzodik törmelék a felszínen?
a) Alacsonyszintu fractusok |
b) Falfelho szívása a csapadék felol |
c) Farokfelho |
d) Falfelho szívása a csapadék felol (agweatherwatcher.com) |
11. kép: Példák tornádóra emlékezteto felhoformákra, amelyek valójában nem tornádók |
a) Csapadéksáv |
b) Felszíni törmelék, füst felszívása (accuweather.com) |
c) Eromubol kiáramló gozfelho Fotó: Jeffrey Towers |
d) Füst beszívása |
12. kép: Példák tornádóra emlékezteto felhoformákra, amelyek valójában nem tornádók |
4. Tornádók felépítése és dinamikája
A tornádók morfológiájáról és dinamikájáról már számos fotogrametrikus tanulmány, laboratóriumi kísérlet és numerikus szimuláció készült, melyeknek köszönhetoen részletes áramlási képet kaptunk a jelenségrol. Ez alapján a tornádó és annak környezete öt régióra osztható (13 kép):
Külso régió (I.): A külso régiót egy spirálisan befelé örvénylo, súrlódásmentes légáramlás jellemzi, melynek sebessége a tornádó tengelyéhez közeledve egyre gyorsul (a befelé gyorsuló légáramlásért az impulzusmomentum-megmaradása a felelos).
Mag (központi régió II.): A központi (mag) régió a tornádó tengelyétol a maximum szélsebesség sugaráig terjed ki. Ez tulajdonképpen a tölcsérfelho területe. Az intenzív forgásnak köszönhetoen a légrészek jó közelítéssel ciklosztrófikus egyensúlyban vannak, ami azt jelenti, hogy a tornádó tengelye felé mutató horizontális nyomási gradiens ero és a nagy kerületi sebességgel rendelkezo légáramlás következtében létrejövo centrifugális ero egyensúlyt tart fenn egymással. Emiatt ez a régió egy centrifugálisan eroteljesen stabil terület, hiszen a radiális/sugár irányú elmozdulások tekintetében igencsak ellenálló. Ez azt eredményezi, hogy egy csaknem beszívás mentes magot (központi régiót) kapunk.
Sarkok (perem régió III.): A perem régió az a terület, ahol az eredetileg horizontális beáramlás vertikális tengelyuvé válik.
Örvénylo feláramlás régiója (V.): Ez nem más, mint a tornádó felett elhelyezkedo nagyobb skálájú örvénylo feláramlás.
13. kép: Tornádó öt régiója Fotó: Paul Markowski |
5. Az EF-skála
-
-
A kárjelzok (KJ) hiánya. Ezek olyan építmények, tárgyak, melyek sérülési fokából egyértelmuen következtetni lehet a szélerosségre.
-
Nincsenek megfelelo feljegyzések a különféle épületszerkezetek minoségérol és változatairól. Nem mindegy ugyanis, hogy a tornádó egy nagy teherbírású épületet vagy egy gyengébb szerkezetu házat rombolt le, ebbol téves következtetéseket vonhatunk le a szélsebességre vonatkozóan.
-
Nincs definiálva a kár és a szélsebesség közötti kapcsolat. Ennek hiányában csak durva közelítéssel adható meg a kialakult szélerosség.
-
1. táblázatban azt a folyamatot követhetjük nyomon, amikor különbözo számítási és átalakítási lépéseket követoen eljutunk a „javasolt” EF-skála osztályokhoz. |
Kárjelzok és kárfokozatok
Kárjelzok és kárfokozatok leírása
Minden egyes kárjelzohöz a következo információk állnak rendelkezésre:
-
A kárjelzo neve
-
A jellemzo szerkezet leírása
-
A kárfokozatokhoz tartozó várható szélsebességek, valamint ezek alsó és felso határai (lásd 1. táblázat)
-
A kárfokozatokhoz tartozó szélsebességekrol készült, ezeket reprezentáló grafikonok (lásd 15f kép)
-
Fénykép egy tipikus kárjelzorol (kivéve a legnyilvánvalóbbakat)
-
A jellemzo kárfokozatot illusztráló fénykép
a) 2. Kárfokozat |
b) 4. Kárfokozat |
c) 6. Kárfokozat |
d) 7. Kárfokozat |
e) 10. Kárfokozat |
f) |
14. kép: Egy családi ház elpusztulásának egyes kárfokozatai képekben a) b) c) d) e) és az ehhez tartozó szélsebesség értékek f) |
A fentiekbol láthattuk, hogy a kárfokozatok egymást követték, így ha csak a kétszintes ház teljes tetoszerkezete semmisül meg, de a külso falak állva maradnak, akkor elmondhatjuk, hogy ez a 6-os kárfokozatnak felel meg (2. táblázat), melynél a várható szélsebesség 196km/h. Ez az érték 167-228km/h között változhat a körülményektol függoen.
2. táblázat: Egy kétszintes, könnyuszerkezetes családi házhoz, mint kárjelzohöz tartozó kárfokozatok |
Azonban érdemes megjegyezni, hogy kárfelmérés során egyetlen épület vagy egyéb kárjelzo nem elegendo egy tornádó osztályzásához. A legjobb eljárás az, feltéve, ha lehetséges, hogy minél több kárjelzot vizsgálunk meg és használunk fel a tornádó EF-skálájának meghatározásához.
Normál körülmények között a várható szélsebesség az az érték, mely a legnagyobb valószínuséggel idézi elo az adott kárt. Vannak azonban olyan körülmények, melyek eltérést okozhatnak (felfelé és lefelé egyaránt) a várható szélsebességhez képest, az adott kárfokozaton belül. A kárbecslo feladata eldönteni, hogy a tényleges érték magasabb-e, vagy alacsonyabb a várható szélsebességhez képest. Az EF-skála osztályzata kizárólag az adott kárjelzore nézve érvényes.
A tornádó osztályozásának menete
Az osztályzás bemutatja egy tornádó életciklusa alatt becsült legnagyobb szélsebességet. Közismert, hogy a szél erossége a pusztítás sávjában igen változó. Ha az aktuális szélerosség nagyobb, mint az adott kárjelzo teljes pusztításához szükséges szélsebesség felso határa, akkor ennek meghatározása nem lehetséges. Például egy családi ház esetében a teljes pusztításhoz szükséges szélsebesség felso határa 354km/h, így ha a tornádó ereje ennél nagyobb, akkor már nincs további kárfokozat, ami jelezhetné ezt a szélerosséget.
15. kép: Részletes kárfelmérést követo EF-skála besorolás (számozott kárjelzok). Kék szaggatott nyíl a tornádó mozgásának iránya és fo csapásvonala, ahol a károk alapján egy EF 4-es tornádó söpört végig; narancs színu nyilak jelzik a konvergens szélkárokat, melyek a fo tengely irányába mutatnak; rózsaszín nyilakkal a ciklonális beáramlásra utaló kárnyomokat jelölik |
16. kép: A tornádó által okozott kár nyomvonala (NY-K tengelyu barna sáv, melyet a vegetáció zöldes részei vesznek körül) Massachusetts fölött, amit egy 2011. június 1-i tornádó okozott. A felvételt a Landsat 5 muhold készítette |
Ezért ahhoz, hogy meghatározhassuk egy tornádó EF-skála besorolását, a következo lépésekre van szükség:
-
A levegobol történo vizsgálat során azonosítjuk a lehetséges kárjelzoket valamint a pusztítás kiterjedését.
-
Kiválasztunk néhány kárjelzot, melyek a pusztítás sávjában a legnagyobb szélsebességet reprezentálják.
-
Lokalizáljuk ezen kárjelzok helyét a pusztítás sávjában.
-
A földrol történo megfigyelés során körültekintoen megvizsgáljuk a kárjelzok jellegzetességeit.
-
A következokben meghatározzuk az EF-skála osztályozást az egyes kárjelzok esetében és az eredményeket dokumentáljuk.
-
A kárjelzokre meghatározott szélsebességeket mérlegeljük, s így végül megkapjuk az EF-skála osztályzást.
-
A tornádó erosségének meghatározásához a legmagasabb osztályzattal rendelkezo kárjelzot alkalmazzuk, feltéve hogy a kárjelzo közvetlen környezetében nagyon hasonló kárintenzitás figyelheto meg.
Az alapadatokon kívül feljegyzünk más, az eseményhez szorosan kapcsolódó információt is.
- Severe Convective Storms and Tornadoes Observations and Dynamics (Howard B. Bluestein)
- Mesoscale Meteorology in Midlatitudes (Paul M. Markowski, Yvette P. Richardson)
- What is a tornado? (Charles A. Doswell III)
- A Recommendation for an ENHANCED FUJITA SCALE (EF-Scale) (WIND SCIENCE AND ENGINERING CENTERTexas Tech University)
- Tornado Life Cycle (crh.noaa.gov)
Kun Sándor, Csirmaz Kálmán és Buglyó Anett
Kun Sándor, Csirmaz Kálmán és Buglyó Anett