A tegnapihoz képest lényegi változás ma sem történt, még mindig megtalálható a hidegörvény hazánktól délre, talajszinten nagy területeken igen alacsony a nyomási gradiens. A talaj közelében helyet foglaló meleg és nedves levegõ, valamint a felettünk tarózkodó gyengült hidegcsepp magas labilitás realizálódását teszi lehetõvé.
Zivatarok ma is bárhol elõfordulhatnak, bár a GFS, ECMWF napközben a keleti-északkeleti határszélen valamivel kisebb esélyt ad a nyugati és középsõ országrészhez képet konvektív csapadékra, bár ez nem zárja ki kialakulásukat ott sem.
A középsõ és nyugati országrészben veszélyforrásként elsõsorban a felhõszakadást lehet kiemelni. Lassan áthelyezõdõ cellákra lehet számítani, amik megfelelõ terepviszonyok mellett kialakíthatnak villámárvizet (30mm < , intenzívebb zivatarokban 50mm < ). Az esetlegesen fennálló konvergenciák és az örvénynek köszönhetõ (az utóbbi napokban is kedvezõen fennálló) pozitív örvényesség kedvez a nem mezociklonális tubák, tornádók kialakulásának. Ezeken a területeken a jégméret várhatóan 1 cm felé nem emelkedik.
Ami a keleti-északkeleti országrészt illeti: a GFS számol némi kiszáradással, de ez nem fogja vissza teljesen a zivatarképzõdést, a hõmérséklet-harmatpont közötti különbség arra enged következtetni, hogy a felhõalap alatt némi kiszáradás várható, ez kedvezhet akár viharos (60-80 km/h) kifutószeleknek és 2 cm-t nem meghaladó jégesõnek.
Rövid életû tubák, tornádók kialakulására fõként nyugaton és a középsõ országrészben lehet számítani, de keleten sem zárható ki kialakulásuk egy-egy zivatarban.
Írta: Anarki