Érvényes: 2009. 06. 25. 08:35UTC - 20:00UTC
Idõjárásunkat egy tõlünk délre elhelyezkedõ magassági hidegörvény alakítja, amely a nap folyamán fokozatosan gyengül és lassan délkelet felé halad. Talajszinten egy többközéppontú sekély ciklonrendszer helyezkedik el, amely egyik középpontjával napközben a keleti-középsõ országrészünk felett lesz megtalálható, okozva ezzel nagyobb területek felett konvergenciát. A hidegörvény északi peremén gyenge melegadvekció zajlik, ami mérsékelheti a labilitást az északkeleti-keleti határszélen (400-600 j/kg CAPE). Ugyancsak ezeken a területeken a GFS kiszáradással is számol 0-3 km-en, ezt mutatja a 2000 méter környékére emelkedõ LCL szint is. Ettõl nyugatra viszont megfelelõ lesz a nedvesség és magas CAPE értékek halmozódnak fel (GFS: 1000-1500 j/kg, ECMWF: 600-1200 j/kg).
A hidegörvény közelsége miatt nagytérségû emelés jelen lesz, ami napközben a középsõ országrészre lesz fõként hatással. Ez a hozzátartozó konvergenciával együtt eredényezhet esetleg nem mezociklonális tubát vagy tornádót legnagyobb esélyel a Duna-Tisza köze déli részein (LCL: 800-1200 m).
Jelentõsebb szélnyírás hiányában fõként egycellás vagy gyenge multicellás konvekció a legvalószínûbb, mivel jelentõsebb futóáramlás nem található közelünkben. Ebbõl következõen lassan haladó zivatarcellákra lehet számítani, helyenként jelentõs mennyiségû csapadékkal (30 mm < ), ami megfelelõ terepviszonyok mellett okozhat villámárvizet.
A középsõ országrészben többfelé, máshol szorványosan valószínû zivatar. Egyéb szélsõséges idõjárási esemény nem várható.
Írta: Anarki