Hazánk idõjárását az Európába északnyugat-délkeleti tengellyel benyúló hosszúhullámú teknõ, majd az arról leszakadó magassági hidegcsepp alakítja, amely középpontja ugyan egész nap országunkon kívül marad, de északkeleti megyéinket jelentõsen érinti a vele járó pozitív örvényesség-advekció. Az örvényesség vertikális elosztása nem tünik túl kedvezõnek (700hPa magasságtól felfelé növekvõ, alacsonyan mutatkozik a leggyengébbnek), de ugyancsak a nevezett országrészben elõforduló, tartósnak mutatkozó konvergenciával együtt eredményezhet nem mezociklonális tubákat, tornádókat.
Ami a labilitási értékeket illeti, már a reggeli órákban is meglévõ viszonylag alacsonyabb labilitás és feltehetõen a mellé társuló konvergenciának köszönhetõen figyeltek már meg Rakamaztól keletre egy tubát. A nap folyamán fokozódó konvektív felhasználható energia (GFS: max. 500 J/kg CAPE) és erõsödõ pozitív örvényesség lesz jellemzõ ezeken a területeken, miközben a konvergencia is tartósan a területek felett lesz. A 0-3km CAPE délutánra 90-110 J/kg értékeket vesz fel, a május végi hidegcseppben is kb. ilyen értékek voltak elégségesek a középsõ országrészben megfigyelhetõ tubáknál, bár ott erõteljesebbnek mutatkozott a 700hPa szinten lévõ örvényesség. A harmadik fontos összetevõ, a nedvesség is kielégítõ lesz, északkeleten 500-1500 méter magasságában várható LCL szint. A tubák, tornádók létrejöttét várhatólag erõsebb konvektív tiltás nem fogja akadályozni, valamint nem lesz nagy magasságbeli differencia az LFC és LCL között.
Az 1-es fokozatot tehát a nem mezociklonális tubák és tornádók miatt adtuk ki (északkeleten), más heves eseményre nem kell számítani (2 cm feletti jég, 90 km/h feletti kifutószél, felhõszakadás), bár nem zárható ki jégesõ kisebb jégmérettel.
Írta: Anarki