Valid: 2017.05.13 06:00 UTC - 2017.05.14 06:00 UTC
Érvényes: 2017.05.13 06:00 UTC - 2017.05.14 06:00 UTC
Áttekintés
Országunk felett egy sekély ciklon tevékenykedik a nap folyamán. Ez az időjárási képződmény karöltve a nedves és labilis levegővel, sokfelé lehetőséget teremt zivatarok létrejöttéhez. A mai napon a legnagyobb veszélyt az egy pontban lehulló nagy csapadékmennyiség jelenti, amely akár villámárvizet is okozhat, emellett az ország északkeleti részén nem zárható ki egy-egy felhőtölcsér (tuba) megjelenése sem, és ennek a jelenségnek a földig leérő változata sem kizárható (tornádó).
Részletezés, elemzés
A tegnap országunkat délről érintő futóáramlás eltávolodik tőlünk, illetve gyengül, így a szélnyírás is jelentősen lecsökken (10 m/s környékére, de inkább az alá). Ennek következményeként ma főleg egycellás és gyenge multicellás konvekció valószínű, szupercellák kialakulása szinte kizárt. A GFS és ECMWF modellt is áttekintve a labilitást körülbelül 1200-1800 J/kg-on fog tetőzni az ország középső területein (ECMWF-ben magasabb az érték).
A talajszinten elhelyezkedő ciklonális mező elősegíti lokális konvergenciák kialakulását, és ez a tény megspékelve a közepes-magas kihullható vízmennyiséggel (24-30 mm) és a lassú cella haladási sebességével, kedvező feltételeket nyújt villámárvizek kialakulására. Erre elsősorban az Északi-középhegység területén, és az ÉK-en van a legnagyobb esély, másodsorban pedig az Alföldön.
A légkör alsó felében jelen levő örvényesség és a lassan mozgó konvergenciák azt valószínűsítik, hogy egy-két helyen megjelenhet nem-mezociklonális tuba illetve tornádó is. Legesélyesebb ugyangyak az Északi-középhegység, és annak tágabb környezete, és az Alföld északabbi régiói.
Az ország középső harmadában a délután derekán felhalmozódó közepes labilitás miatt nem zárható ki jégeső sem, de annak mérete várhatóan nem haladja meg a 2 cm-es átmérőt. Heves szélvihar (90 km/h felett) a nedves légprofil okán nem valószínű.
Veszélyforrások:
- villámárvíz: elsősorban az Északi-középhegységben, ÉK-n ill. másodsorban az Alföldön
- nem-mezociklonális tuba/tornádó: elsősorban az Északi-középhegység környékén és az Alföld északi felén van nagyobb esélye
- jégeső: az ország középső harmadában előfordulhat, várhatóan 2 cm alatti maximális jégátmérővel
Készítette:
Bondor "GBond" Gyula
/Viharvadászok Egyesülete/