Részletezve
Hazánk továbbra is a tőlünk nyugatra lévő hosszúhullámú teknő előterében, komoly Jet-stream alatti régióban helyezkedik el, aminek okán a heves zivatarok egyik alapfeltétele, a magas szélnyírás azonnal biztosított . A péntek délutáni komoly (döntően szupercellás) zivatarokat okozó hidegfront egy ideje melegfrontként vetette meg lábát hazánk felett, de a nyugati teknőről leszakadó, és tőlünk délre vonuló hideg légtömeg miatt, ciklon generálódik rajta, mely nagyjából az országunk felett fog végbemenni. Az említett teknő előterében markáns MNSZ is analizálható, melynek északi ága kifejezetté válik a keleti megyéinkben a ciklonképződéssel összhangban. A folyamatok elegendő emelőhatást biztosítanak (markáns konvergencia alsó szinteken, komoly pozitív örvényességi zónák áthaladása, valamint estefelé már erős jet-divergencia is), és az említett tényezők mindent egybevetve támogatják jól szerveződött MKR(-ek) lehetőségét is, melyek előterében szupercellás, később beágyazott szupercellás konvekció is támogatott a jelentős szélnyírás miatt. A 40mm-t is elérő kihullható nedvesség miatt akár MKK is benne lehetne a pakliban, de az emelési tényezők inkább több rendszert valószínűsítenek egymáshoz közel haladva.A szélnyírás 0-3 km-en is nagyon magas értéket vesz fel, így esély van bow-echós zivatarláncra is. Ha ez utóbbi megvalósul, akkor várhatóan a hevesebb szcenárió fog megvalósulni, és a 2-es fokozat elsősorban ezen lehetőség miatt lett kiadva.
A nappali órák nagy részében az alsó szintek jelentős száraz volta miatt, érdemi konvekció nem nagyon fog tudni kialakulni, esetleg az ország D-Dny-i felén lehet erre némiképp esély, de vélhetően, ha ez be isk következik, heves eseményeket még nem okoz majd.
A helyzet egyik bizonytalanságát a ciklon pontos helyzete adja, mivel ha nyugatabbra vonulna el, akkor az ország nagyobb része kerülne az előoldalra, így nagyobb terület fölé áramolna labilis légtömeg és nagyobb területen kéne számítani zivatarra, akár hevesebb zivatarra, de előfordulhat, hogy igazán heves esményeket okozó konvekció csak a Tiszántúlon és keleti országhatáron kívül alakulnak ki.
Veszélyforrások
- Felhőszakadás, villámárvíz: Fokozott veszély jelen helyzetben, ami lokálisan akár 30-40 mm feletti, rövid idő alatt lezúduló csapadékot jelenthet, ezzel villámárvizet okozva.
- Szélvihar: az estére benedvesedő nedves légkör nem igazán kedvez heves kifutószél vagy burst-ök kialakulásának, de szupercellák környezetében előfordulhat 90 km/h feletti széllökés, illetve ha kialakulna a bow-echós rendszer, akkor a széllökések akár megközelíthetik a szignifikáns értéket is (120km/h) –lokálisan.
- Jégeső: szintén a nagy nedvesség tartalmú légkör hátráltatja komoly jégszenek kialakulását, de főként keleten a magasnak mondható labilitási értékek miatt kialakulhatnak 2-3 cm átmérőjű jégszemek, ill. egy-egy hevesebb szupercellából akár 4-5 cm körüli jégszemek is.
- Tuba, tornádó: késő délután a lecsökkenő felhő alap néhol (eleinte a Duna-Tsiza köze déli részén, később az Alföldön egyre nagyobb területen) átfedésbe lesz a 10 m/s körüli 0-1 km-es szélnyírással, így a konvergencia vonalon előfordulhat egy-egy nem mezociklonális tuba, tornádó, de szupercellák mezociklonjából is kialakulhatnak akár ilyen jelenségek -kis eséllyel. Utóbbit a 150-200-as értékű 0-1 km-es helikalitás is támogatja a késő délutáni óráktól főként délen, délkeleten, ugyanakkor a zömmel emelt konvekció hátráltató tényezőként fog hatni.
Készítette: orkan17 & Neofita