Pengeél helyzet

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
vasárnap, április 20, 2014 - 06:00
Érvényes: 2014.04.19. 06:00 - 2014.04.20. 06:00
 
Kiadva: 2014.04.18. 22:15
 
Szinoptikus helyzet, összefoglalás:
 
Közép-Európa felett egy több-középpontú ciklonrendszer örvénylik, amelynek frontjai és konvergenciái alakítják a szombati nap időjárását. Először a tőlünk délkeletre elhelyezkedő ciklon melegfrontja, majd nem sokkal később annak hidegfrontja érkezik meg kelet-délkelet felől. A délelőtti erősen felhős, esős időt követően a Tiszántúlon és északkeleten megkezdődik a felhőzet felszakadozása és a kiterjedt felhőtömb mögött megindulhat a konvekció. A keletről felénk húzódó magassági örvényhez egy markáns jet tartozik, amelynek masszívabb részei főleg északkeleten kerülhetnek részleges átfedésbe a felhalmozódó labilitással és okozhatják egy-két szupercella létrejöttét. A felszakadozó felhőzet mögött azonban nem csak itt, de a Tiszántúlon (később a Duna-Tisza közén) is előfordulhatnak zivatarok, ezek intenzitása viszont várhatóan gyenge marad.
 
Részletezve:
 
Lesz-e szupercella északkeleten? A konvekció alakulásában kulcsfontosságú lesz a magassági örvény és a front vonalának egymáshoz képesti helyzete. A front nyugat felé távolodásával ugyanis fokozatosan visszaesik a légnedvesség - illetve erősen változó mértékű lesz - aminek a labilitás maximumával egyetemben jelentős szerepe lesz a konvekció erősségében. Most úgy néz ki, hogy főleg az északkeleti határszél közelében (Szabolcs és BAZ megye északi része) lesz részleges átfedés a labilitás és az örvény peremén húzódó 15-20 m/s-os 0-6 km-es szélnyírás között. Ezeken a területeken egy-egy szupercella lehetősége is meg van, tekintve, hogy mindkét nagy modell alapján 500 j/kg magasságába növekedő CAPE valószínűsíthető. Bár kisebb eséllyel, de a déli határvidék is érintett lehet egy-egy marginális szupercella kialakulásában, viszont itt a labilitást már inkább eltérően adják a különböző előrejelzések, illetve annak maximuma a jelentős szélnyírás mögött növekszik meg jelentősen. Összességében elmondhatjuk, hogy  a paraméterek korántsem fedik egymást tökéletesen, illetve csak részlegesen, kevés közös metszettel rendelkeznek majd. Zivatarok azonban ettől szélesebb körben is előfordulhatnak, viszont ezek főként monocellás, gyenge multicellás jelleggel. A kisebb rendszerekbe szerveződött konvekció elsősorban az örvény környezetében felerősödő örvényesség-advekció következménye lehet. Heves események kialakulási valószínűsége jelen helyzetben alacsony, viszont teljesen nem zárhatóak ki.
 
Kísérőjelenségek:
 
- lokálisan jelentős csapadék (20 mm körül)
- jégeső (1-2 cm körül)
- viharos kifutószél (70-80 km/h körül)

Megjegyzés:

Mivel a szupercellás lehetőségek északkeleten annyira határközeli pozícióban várhatóak, ezért a ciklon és frontok helyezének előrejelzéshez képesti eltérése északias irányban azt eredményezheti, hogy az optimális feltételek határainkon kívül is kerülhetnek.

 
Készítette:
 
Anarki (Viharvadászok Egyesülete)

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat