Észak-Európa felett egy nagy kiterjedésű ciklon örvénylik, aminek a hosszan elnyúló hidegfrontja északról, északnyugatról közelíti meg hazánkat és több hullámban vonult át felettünk. A front második hulláma várhatóan a holnap reggeli órákban hagyja el hazánk térségét. A front előtt a mai napon a Dunántúl nyugati, délnyugati területein alakulhat ki kis valószínűséggel egy-egy szupercellás zivatar. Az ECMWF és GFS egyaránt 100-500 J/kg 0-100 mb MLCAPE labilitást halmoz fel az említett területeken, ami egy viszonylag szűk sávban realizálódhatna. A front előterében egy meleg, nedves szállítószalag is megtalálható délnyugat-északkelet tengellyel. Térségünk közelében jet stream helyezkedik el, aminek következtében a labilitással megfelelő átfedésben a GFS-ben: 15-20 m/s közötti, az ECMWF-ben ettől kicsit magasabb: 17,5-22 m/s 0-6 km szélnyírás lehet, 100-150 m2/s2 0-3 km SREH értékekkel. Az ország más részén is lehetnek zivatarok, de heves eseményeket várhatóan nem okoznak majd.
Veszélyforrások:
-jégeső: főként szupercellák környezetében kis valószínűséggel nagyobb méretű (2 cm körüli átmérőjű) jég hullhat
- kifutószél: szupercellák környezetében előfordulhat 70 km/h feletti széllökés, illetve a modellek alapján magas (16-18 fokos) hőmérséklet harmatpont depresszió és a 600-700 J/kg DCAPE önmagában zivatarok környezetében kedvező feltételt adhat viharos (60 km/h feletti) széllökéseknek
Összefoglalás:
Északnyugatról egy hidegfront érkezik, a front előtt a nyugati, délnyugati területeken, ahol nagyobb a labilitás kis valószínűséggel akár egy-egy szupercellás zivatar is kialakulhat, amelyhez kapcsolódóan nagyobb méretű jég és 70 km/h feletti kifutószelek is kialakulhatnak. Az esti, éjszakai órákban az ország más részén sem zárható ki zivatar a front vonalában, de heves eseményeket várhatóan nem okoznak.