Potenciális heves események a szaharai por árnyékában

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
kedd, június 11, 2024 - 08:00

Összefoglalás:

Egy hullámzó frontzóna és az előterében húzódó meleg-nedves légtömeg kedvező feltételeket teremt a hazánk felett zivatarok, heves zivatarok kialakulásához. A leghevesebb kísérőjelenségek a jelenlegi modellfutások alapján az északkeleti, keleti tájakon valószínűsíthetők: nagy/szignifikáns méretű jég (>2-5 cm), erősen viharos (>90 km/h) széllökés és felhőszakadás (>30-40 mm/h). Az ismétlődő intenzív cella átvonulásokból néhány óra alatt 50 mm-t meghaladó mennyiség is összegyűlhet lokálisan, ezáltal az arra hajlamos területeken villámárvíz is kialakulhat. Intenzív, közel heves kísérőjelenségekkel járó zivatarok másutt is előfordulhatnak az országban. Az időjárási helyzet 2-es fokozatot érdemel.

Részletezés:

Észak-Olaszország felől egy rövidhullámú teknő közelíti meg térségünket, amelynek előoldalán egy sekély ciklon formálódik hazánk felett. A teknő előoldalát meleg, nedves légtömeg tölti ki, miközben a magasban (500h hPa, ~5600 m) lassú hidegadvekció zajlik a nap folyamán. A folyamat hatására erősen instabil légrétegződés alakul ki térségünk felett, kiemelten az ország keleti felében és határon túl (ECMWF SBCAPE ~2500-3000 J/kg, MLCAPE ~1000-1600 J/kg, de nyugatabbra is instabil lesz). A teknő keletre helyeződésével középszinten egy magassági futóáramlás kerül fölénk, amelynek a bal kilépő ágán kialakuló diffluens áramlás támogathatja a háttérfolyamatokat. Emellett, 850 hPa-on (~1500 m-en) is mutatkozik egy alacsonyszintű (jobbára szakadozott) jet a térségünk felett. A futóáramlások hatására a szélnyírási értékek is megfelelőnek bizonyulnak (bow echos) szupercellák, illetve rendszerbe szerveződő cellák számára is (0-6 km-es vertikális szélnyírás - főként keleten, és a nyugati határszélen: 15-20 m/s; 0-2,5 km-es szélnyírás - szintén keleten - 10-15 m/s). Az alacsonyszintű jet hatására a hodográfok megnyúlnak, a szélnyírás döntő része várhatóan a légkör alsó szintjeire összpontosul majd, amely kedvezhet a károkozó szélrohamok és nagy méretű jégeső kialakulásának is. A károkozó szélviharok kialakulásának potenciálját a magas Delta Theta-E (18-20 °C) értékek is jelzik. Ami a nagy (akár szignifikáns) méretű jeget illeti, az erős zivatar-relatív beáramlások hatására kialakuló széles feláramlások, az alacsonyszintű helikális áramlás (0-3 km SREH ~150-200 m2/s2) mellett az is támogathatja, hogy a CAPE jelentős része a -10 °C alatti zónában összpontosulhat. A magas helikalitás értékek továbbá támogathatják a hosszú életű szupercellákat is.

Az események várható lefolyása: Az éjjeli konvektív eseményeket követően gyorsan labilizálódhat a légkör a fentiekben tárgyalt folyamatoknak köszönhetően. Fontos azonban itt megjegyezni, hogy a teknő előoldalán jelentős mennyiségű szaharai por advektálódik dél felől a légkörben, amely hatására erőteljesebb fátyolfelhő képződés valószínűsíthető és ez bizonytalan mértékben befolyásolhatja a besugárzást, vele együtt pedig az instabilitást is. Ennek tükrében az események időbeli lefolyásában is jelentős bizonytalanság van. A legvalószínűbb forgatókönyv alapján nyugaton a hidegfront aktivizálná a légkört, míg keletebbre egyrészt a ciklonális mező konvergenciái, az emelkedő MNSZ, másrészt pedig a nyugatabbra kialakuló csapadék kifutófrontjai indíthatnák be a főbb eseményeket. A térbeli bizonytalanság okán egy olyan forgatókönyv sem zárható ki, hogy. leghevesebb cellák határon túl alakulnak ki. Továbbá, a negatívabb forgatókönyvek alapján az sem zárható ki, hogy (főként a szaharai por hatására) az esetlegesen zártabb felhőzet a melegszektorban sokáig visszatartja a konvektív folyamatok beindulását és csak a hidegfront lenne az, amely érdemben beindítja az eseményeket. Összességében tehát a légköri feltételek adottak lehetnek heves zivatarok kialakulásához a nap folyamán, de a felettünk képződő ciklonális mező és a szaharai por miatt a szokásosnál is magasabb bizonytalansággal terhelt az események tér- és időbeli lefolyása.

Veszélyforrások:

Jégeső: nagy méretű, akár szignifikáns jégeső is kialakulhat, jellemzően inkább az izolált szupercellákban, főként a keleti, északkeleti tájakon.

Szélvihar: bow echo-s szupercellák, rendszerek környezetében 90-110 km/h körüli széllökés előfordulhat. 120 km/h feletti széllökés sem teljesen kizárt a magas Delta Theta-E értékek miatt.

Felhőszakadás: A magas kihullható vízmennyiség és a nagy labilitás kedvezhet a felhőszakadás kialakulásának. Az egymás utáni átvonulásokból néhány óra alatt 50 mm-t meghaladó mennyiség is összegyűlhet lokálisan, ezáltal az arra hajlamos területeken villámárvíz is kialakulhat

Tornádó: Szupercellás konvekció esetén nem zárható ki teljesen mezociklonális tornádó kialakulása, de a felhőalap alatta található CIN nem kedvez létrejöttüknek.

We issued a Category 2 Forecast due to the potential for significant hail (>5 cm) and damaging winds (90-110 km/h), especially in the eastern part of the country. Heavy rain and local flash floods are also possible. Additionally, strong thunderstorms are expected in the western part of Hungary in connection with a cold front. The forecast is highly uncertain due to the large amount of Saharan dust and the position of the surface low.

Mezós tornádó?: 
mezós tornádó kis eséllyel várható - T1
Nem mezós tornádó?: 
Nem mezós tornádó nem várható - T0
Villám árvíz?: 
Várható
MKR?: 
Várható
Bow echo?: 
Várható
Szupercella?: 
Várható
Nagyméretű jég? (2-5cm): 
Várható
Szignifikáns jég? (>5cm): 
Várható
Szélvihar? (90-120km/h): 
Várható
Szignifikáns szélvihar? (>120km/h): 
Várható

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat