Ma (vasárnap) a korábbi napoknál több helyen számíthatunk zivatarok kialakulására, melyeket helyenként heves események (2 cm-t elérő vagy meghaladó jégméret, 90 km/h-t elérő vagy meghaladó széllökés) kísérhetnek, illetve kiemelt esélye van heves felhőszakadások (rövid idő alatt akár 40-50 mm-t elérő vagy meghaladó csapadék), ez által lokálisan villámárvizek kialakulásának. Mindezek miatt 1-es kategóriájú előrejelzést adunk ki.
Részletezve:
Magyarország időjárását egy tőlünk kissé keletre elhelyezkedő ciklonális mező, egy délnyugatra örvénylő hidegcsepp, valamint egy észak felől érkező gyenge hidegfront határozza meg a mai nap folyamán. Ezek közös áramlási rendszerében kelet-északkelet felől éjszaka nedvesebb légtömeg érkezett az ország fölé. Az említett front hatására alacsonyszinten előbb a Dunántúlon, majd egyre több helyen északiasra fordul a szél, és az északnyugati csücsökben az alsóbb szinteken délután már kissé stabilizálódni kezd a légkör, de a magasban még ott is labilis marad a levegő. Másutt jelentős, általában 1000-2500 J/kg közötti talajalapú labilitás (SBCAPE) halmozódik fel a déli, kora délutáni órákra, a legtöbb az ország középső és keleti területein. A hidegörvény és az alul beforduló szél összhatásaként a Dunántúl nyugati felén valamivel magasabb, 12-15 m/s körüli szélnyírás várható, míg keleten 10 m/s alatt marad a nyírás.
Zivatarokra délelőtt még csak helyenként (és a Dunántúlon inkább emelt konvekciós jelleggel) számíthatunk, majd a déli óráktól egyre többfelé pattannak ki. A legtöbb zivatar az ország középső, széles sávjában valószínű, ahol a front északnyugati és északkeleti ágának találkozásaként tartós konvergencia lehet jelen. A nagy labilitás okán különösen ezeken a tájakon van esély heves zivatarra, és mivel ezeken a tájakon lesz a leglassabb a cellaáthelyeződés (a Duna környezetében szinte áramlásmentes lesz a légkör), így elsősorban ezeken a tájakon várhatóak jelentős felhőszakadások is. Ez utóbbiak azonban kisebb területi lefedettséggel szinte bárhol kialakulhatnak majd (legkisebb eséllyel az északnyugati csücsökben és a Dunántúl déli határvidékén), ugyanis a kihullható víz országosan magas, sokfelé 30 mm feletti lesz, sőt, helyenként a 40 mm-t is eléri. A nagyobb szélnyírás okán a Dunántúlon esély nyílik szervezettebb, de várhatóan rövidebb életű multicellás tömbök létrejöttére is, bár a hidegörvény és a hidegfront miatt fellépő változatos irányú és gyenge áramlási viszonyok miatt jól fejlett mezoléptékű konvektív rendszer(ek) kialakulása nem valószínű. Megjegyzendő, hogy amennyiben a GFS által várt kissé magasabb és tartósabb (az esti órákig 15 m/s körüli) szélnyírás realizálódik, úgy a nyugati, délnyugati határszélen egy-egy - legalább marginális - szupercella kialakulását vagy besodródását sem lehet kizárni, ám az ECMWF a délutáni órákban már lecsökkenti a nyírás mértékét ezeken a területeken.
A zivatarok az esti óráktól fokozatosan elcsendesednek, az éjszaka második felében már csak néhol lehet villámtevékenység, és veszélyes jelenség (elsősorban felhőszakadás) kialakulásának minimálissá válik az esélye.
Veszélyes jelenségek:
- felhőszakadás, villámárvíz: több helyen is előfordulhat lokális jelleggel, legnagyobb számban várhatóan az ország középső, széles sávjában
- nagy méretű jég, szélvihar: elsősorban az ország középső és kelti részén fordulhat elő helyenként
- szupercella: a nyugati, délnyugati határvidéken nem zárható ki
- nem mezociklonális tuba, tornádó: mivel jelentősebb örvényesség nem lesz hazánk felett, így az esélye viszonylag kevés, de a tartós konvergenciák mentén fejlődő cellákban nem zárható ki teljesen egy-egy megjelenése
We issued a Category 1 forecast as we waiting numerous thunderstorm across the county which can produce flash floods, isolated large hail and windstorm.