Összefoglalás:
Térségünkben egy viszonylag lassú mozgású, ide-oda ingadozó, nagyjából DNY-ÉK vonalon húzódó frontálzóna helyezkedik el, melyen kisebb hullámvetések zajlanak. Az aktuális hullám a mai nap folyamán fejlődik ki, és okoz heves zivatarokra, szupercellákra alkalmas időjárást. Az alulról határeset 2-es fokozat mindenesetre inkább egy-két esetleges szignifikáns heves esemény miatt lett kiadva, mintsem a területi lefedettség mértéke okán.
Részletezés:
A Magyarország ÉNY-i felén nyugalomra jutott hűvösebb levegőre a délután második felétől kezdve ÉNY felől löttyen be egy újabb adag, némileg hidegebb levegő az alacsonyabb szinteken. Ez a hideg levegő aztán utoléri az említett hűvös levegő vonalát, mely kb. a Nagykanizsa-Budapest-Miskolc vonalon húzódik. Eleinte tehát ennek a zónának a környezetében lehetséges konvekció, majd később már inkább az érkező fronthoz köthetően.
A konvekciót mindenesetre több tényező is gátolja. Az említett vonaltól K-re komoly labilitás halmozódhat fel (MLCAPE 1000 J/kg fölött, SBCAPE 1500 J/kg fölött), de ezen a területen nagyon száraz a levegő. A vonal másik felén ugyan nedvesebb az alsó 3 km, de kisebb a labilitás. Feltehetően az események csak a délután második felétől indulnak be, amikorra maximalizálódik a labilitás, nedvesedik az alsó 3 km, és 500 hPa-on némi hidegadvekció mutatható ki, 850 hPa-on gyenge melegadvekcióval. Ekkorra a 700-400 hPa közötti differenciál örvényességi advekció is emelésbe billen a vonal környezetében. Kell is a segítség a feláramlásoknak, mert a kritikus zónában épphogy elérheti a konvektív hőmérsékletet a levegő. Mivel ráadásul némi CIN is gátolja a konvekciót, várhatóan csak meglehetősen elvétve, izolált cellák jöhetnek létre késő délután, kora este.
Az esetlegesen létrejövő, elég gyors mozgású cellák, amennyiben kibírják a 25-30 m/s-os 0-6 km-es szélnyírást, könnyedén szupercellává tudnak fejlődni. Ez hazánk egész területére vonatkozik - ahol egészséges feláramlás képes megmaradni, elsődlegesen szupercellával kell számolni. A legvalószínűbb, hogy késő délután, kora este érkezik az országba DNY felől szupercella, vagy a Dunántúlon pattan ki egy. Amennyiben ez a szcenárió valósul meg, veszélyes, jól fejlett izolált szupercellára lehet számítani (SCP 10-15!, STP 0.4!), tornádóval, akár 120 km/h-t elérő szélviharral, heves jégesővel. Ez most tipikusan az a helyzet, amikor nem túl nagy eséllyel és kevés helyen lehet vihar, de az fokozottan heves eseményeket produkálhat.
Estétől, ill. az éjszaka folyamán szintén lehet konvekcióra számítani egy K-ÉK felé haladó MKR formájában, a 700-400 hPa közötti differenciál örvényességi advekció ekkorra is jelentős emelést ad a Dunántúl, de inkább a Duna-Tisza köze területére. A tartós 800 J/kg körüli MUCAPE és a magas kihullható vízmennyiség szintén ezt a felállást támasztja alá.
Veszélyforrások:
- heves szélvihar, akár 120 km/h szélsebességgel
- heves jégeső
- mezociklonális tornádó
- főleg az éjszakai MKR miatt esetleges hirtelen árvíz, megfelelő terepviszonyok mellett
A heves zivatarok, veszélyes szupercellák kialakulása szempontjából fennálló kedvezőtlen feltételek feltehetőleg csak kevés helyen és nem túl nagy eséllyel engednek konvekciót, de ennek fokozott veszélyessége miatt indokolt a 2-es kategória. Az éjszakai MKR kisebb valószínűséggel, de szintén előidézhet heves eseményt.
Érvényesség kezdete: 2012. június 9. , 07 UTC
Érvényesség vége: 2012. június 10. , 05 UTC